Priemyselné fabriky očakávajú nové nábory. „Ľudia z turizmu a gastra nie sú zvyknutí na prácu vo fabrikách,“ opisuje pre Hospodárske noviny skúsenosť so zháňaním sezónnej pracovnej sily Peter Hrčka, Managing Director nitrianskeho závodu Foxconn.

Najskôr prepúšťali, až potom sa pýtali, čo sa deje. Taká bola situácia v mnohých firmách v apríli, keď šla nezamestnanosť skokovo nahor. Do konca roka sa tento trend zvrátiť nepodarilo, a tak si za rok 2020 zapíšeme najväčší medziročný nárast nezamestnanosti od roku 2009. S priemernou ročnou mierou vo výške 6,8 percenta, akú potvrdilo ústredie práce, sme sa vrátili o tri roky dozadu. Naposledy bola takáto vysoká v roku 2017.
V absolútnych hodnotách poslal medziročne na úrady práce najviac ľudí priemysel, pričom väčšina z tohto skoku sa udiala ešte v apríli a máji. „Prvá vlna bola v priemysle vyvolaná skôr očakávaniami a prvotným šokom na výrobné reťazce než reál nym vývojom pandémie,“ myslí si Richard Kališ z Ekonomickej univerzity v Bratislave. V posledných mesiacoch sa ich počty na úradoch skôr prerieďovali. A podľa odborárov z veľkých priemyselných firiem Jaguar Land Rover, Kia a PPS to nevyzerá na prepúšťanie ani v novom roku. Naopak, v Kii, Amazone aj PPS to skôr vidia na ďalšie nábory. Opačná situácia je však v odvetví gastra a ubytovania, odkiaľ počty ľudí na úradoch práce od septembra stúpajú a nevyzerá to ružovo ani do budúcnosti.
„Výpovedné lehoty sú dvoj- až trojmesačné, neobjavia sa v štatistikách hneď, ale postupne. Prepúšťania, o ktorých stále hovoríme, sa ukážu na jar,“ avizuje Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií. Tí, ktorí o svoje miesto v zatvorených prevádzkach prišli, to môžu mať na pracovnom trhu ťažké.

Ďalšie články

SLOVENSKÝ FOLKLÓR NA TAIWANE 

05. februára 2024

SLOVENSKÝ FOLKLÓR NA TAIWANE 

Čítať ďalej
ĎAKUJEME VŠETKÝMI DESIATIMI ZA VAŠE HLASY

26. januára 2024

ĎAKUJEME VŠETKÝMI DESIATIMI ZA VAŠE HLASY

Čítať ďalej
MÁTE UŽ FOTKU S NAJKRAJŠÍM VÝHĽADOM NA NITRU? 

25. januára 2024

MÁTE UŽ FOTKU S NAJKRAJŠÍM VÝHĽADOM NA NITRU? 

Čítať ďalej