Vzácne dobré správy prichádzajú z priemyslu, pre našu ekonomiku najdôležitejšieho sektora. Ten druhej vlne pandémie nielenže úspešne odoláva, ale v novembri sa dokonca našim fabrikám podarilo dosiahnuť 2,2-percentný medziročný rast produkcie. Naposledy sa im takto darilo v júli 2019.

Do plusu poslala pandémia aj firmu Foxconn, ktorá v Nitre vyrába televízory. Od júla až do novembra produkovali viac, než naplánovali na začiatku roka, čím dohnali aj straty za prvú vlnu. Záujem nepoľavuje ani v januári. „Ľudia musia ostať doma a neostáva im nič iné ako papučová televízna kultúra,“ myslí si Managing Director Foxconnu Peter Hrčka.
November je tradične silný mesiac, keďže firmy chcú pred koncom roka zabrať. „Výsledky sú vysoko nad pôvodnými očakávaniami, ale za vodou ešte zďaleka nie sme,“ varuje Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. To potvrdzuje aj decembrový prieskum týkajúci sa očakávaných objednávok, v ktorom boli firmy oproti novembru pesimistickejšie. „Očakávame, že produkcia v úvode roku 2021 bude opäť zaostávať za úrovňami spred roka,“ myslí si Koršnák. Tvrdí, že do „normálu“ sa môžeme vrátiť až na jeseň.

Ďalšie články

Spúšťame ďalší ročník grantového program

24. februára 2021

Spúšťame ďalší ročník grantového program

Čítať ďalej
Trend: Útok na budúcnosť IoT

29. januára 2021

Trend: Útok na budúcnosť IoT

Čítať ďalej
HN: Ľudia z gastra nie sú na prácu vo fabrikách zvyknutí

21. januára 2021

HN: Ľudia z gastra nie sú na prácu vo fabrikách zvyknutí

Čítať ďalej