Z dlhodobého hľadiska populácia včiel klesá. Na svedomí to majú nielen klimatické zmeny, ale aj odlesňovanie, postreky a používanie rôznych chemikálií v poľnohospodárstve. Včely týmito vplyvmi prichádzajú o svoje prirodzené prostredie.

Možno to znie paradoxne, ale často je pre včely mestské prostredie viac vyhovujúce ako to vidiecke. Prečo je tomu tak a prečo je dôležité podporovať populáciu včiel v meste sme sa porozprávali s včelárom Pavlom Lehoťákom, ktorý sa vo Foxconn Slovakia stará o včelie úle.

Pred pár mesiacmi si v areáli Foxconn Slovakia uložil 5 včelích rodín. Ako sa im darí?

Darí sa im dobre, zabývali sa tu bez problémov. Každý týždeň ich chodím kontrolovať, či je všetko tak, ako má byť.
Už keď som ich priniesol, mali určité zásoby medu, takže transport aj zmenu prostredia zvládli bez akýchkoľvek problémov. V dohľadnej dobe budem stáčať aj prvé kilá Foxconn medu.

Kde sú umiestnené?

V lesíku za spoločnosťou. Našli sme im ideálne miesto, kde sú chránené pred vetrom a slnkom. Stromy im tam napomahajú udržiavať správnu teplotu vnútri úľa. Úľ by nemal byť počas celého dňa na priamom slnku.

Aký med Foxconn včely zberajú?

Prevažne kvetový. V období transportu včelích rodín do Foxconn Slovakia začala kvitnúť lipa, repka olejnatá, gaštany, agáty v meste Nitra, kam bez problémov doletia. Nedávno na poliach neďaleko zakvitla aj slnečnica.

Priemyselný park a včely? Ide to vôbec k sebe?

Určite ide. Včely obhospodarujú územie okolo 5 km od úľa, doletia však aj ďalej. V okolí Foxconnu sa nachádzajú úrodné polia a Zoborská lesostep a tiež mesto, kde je veľa kvitnúcich stromov a kvetov.
Je to moderný trend. Osádzať včelie úle na obchodné centrá, polyfunkčné budovy a podobne. Samozrejme s ohľadom na bezpečnosť.

Prečo je dôležité dávať včely do mesta?

Pomáha to udržiavať populáciu včiel. Lebo tá z dlhodobého hľadiska klesá. A keď nebude včiel, nebude ani opelených kvetov, ani plodov a možno ani nás…
Včely patria aj do mesta, bez problémov si tu nájdu obživu. Nájdu si v ňom širokú škálu rastlín a stromov, ktoré môžu pomáhať opeľovať. Ide teda o vzájomnú pomoc.
Najnovšie štúdie dokonca hovoria o tom, že med z mesta je zdravší, ako med z vidieka. Na vidieku sa totiž nachádza monokultúrne prostredie a najmä veľa pesticídov z postrekov, ktoré včely ohrozujú určite viac ako v meste. Med z mesta teda paradoxne obsahuje menej patogénov a reziduí ako med z vidieka.

Nie sú včely pre ľudí z mesta nebezpečné?

Ľudia si často zamieňajú včely s iným bodavým hmyzom. Napríklad osami, ktoré vyhľadávajú svoju obživu v našom jedle a nápojoch. Včela ju však nachádza na kvetoch, stromoch a nie je prirodzene agresívna. Samozrejme, môže sa stať, že sa včely vyroja. Ani vtedy však nie je dôvod na paniku. Roj sa väčšinou akoby zafixuje na jednom mieste, kým si ho včelár odchytí. Pokiaľ sa nezačnete na rojace včely oháňať, nezaútočia na vás.
Na mieste je však informovať o osadení úľov susedov na blízku. Aby boli vybavení antialergikami, ak trpia nejakými ťažkosťami pri uštipnutí včelou.

Čo by si poradil včelárom, ktorí by chceli osadiť úle v meste?

Najdôležitejší je výber miesta, aby tam včely boli chránené pred vplyvmi počasia a takisto, aby sa v okolí nachádzali stromy a kvety, ktoré môžu obhospodarovať.

Ďalšie články

INOVATÍVNEJŠIA NITRA VĎAKA FOXCONNU

18. apríla 2024

INOVATÍVNEJŠIA NITRA VĎAKA FOXCONNU

Čítať ďalej
DARUJTE HODINU NAŠEJ ZEMI

23. marca 2024

DARUJTE HODINU NAŠEJ ZEMI

Čítať ďalej
PATRÍME K NAJINOVATÍVNEJŠÍM FIRMÁM NA SVETE

07. marca 2024

PATRÍME K NAJINOVATÍVNEJŠÍM FIRMÁM NA SVETE

Čítať ďalej